# TXM-315-LC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TXM-315-LC
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transmitters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/txm-315-lc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/txm-315-lc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** Castellation
- **Applications:** Home/Industrial Automation, Lighting, Remote Control, RKE, Security
- **Current:** 5.2mA
- **Data Interface:** Serial
- **Data Rate (Max):** 5kbps
- **Frequency:** 315MHz
- **Modulation or Protocol:** ASK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Power:** -4dBm ~ 4dBm
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.2V