# TXL 035-0524D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TXL 035-0524D
- **Manufacturer:** Traco Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/txl-035-0524d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/txl-035-0524d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 1.3 A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 35W
- **Size:** 3.90" L x 3.23" W x 1.38" H (99.1mm x 82.0mm x 35.1mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 24V