# TXG-250MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TXG-250MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/txg-250ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/txg-250ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 30A
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm)
- **Voltage Rating:** 250 V