# TXD2SA-12V-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TXD2SA-12V-1
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/txd2sa-12v-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/txd2sa-12v-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 16.7 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 10 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 4 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 4 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 10VDC - Max