# TX8-N05OP-26.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TX8-N05OP-26.000M
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tx8-n05op-26-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tx8-n05op-26-000m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5mA
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.5ppm
- **Height:** 0.029" (0.72mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 80°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 1.8V