# TX257A-D3-0.28-10.000-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TX257A-D3-0.28-10.000-3
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tx257a-d3-0-28-10-000-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tx257a-d3-0-28-10-000-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 10mA (Typ)
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±280ppb
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 3.3V