# TX13/7.9/6.4-3E27
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TX13/7.9/6.4-3E27
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tx13-7-9-6-4-3e27
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tx13-7-9-6-4-3e27#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/83/11088393-1779-1503-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.311" (7.90mm)
- **Width:** 0.252" (6.40mm)