# TWW5J39R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TWW5J39R
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tww5j39r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tww5j39r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Height:** 1.024" (26.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 39 Ω
- **Size:** 0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%