# TWCP-124-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TWCP-124-2
- **Manufacturer:** Cinch
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/twcp-124-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/twcp-124-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Twinaxial - Plenum
- **Conductor Strand:** 7 Strands / 32 AWG
- **Impedance:** 124 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.245" (6.22mm)