# TWC-124-1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TWC-124-1A
- **Manufacturer:** Cinch
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/twc-124-1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/twc-124-1a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/63/92/1163927-1097-1315-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Twinaxial
- **Conductor Strand:** 7 Strands / 38 AWG
- **Impedance:** 124 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.150" (3.81mm)