# TW1.8-48S12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TW1.8-48S12
- **Manufacturer:** Polytron
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tw1-8-48s12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tw1-8-48s12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 150mA
- **Efficiency:** 55%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 71°C
- **Power (Watts):** 1.8 W
- **Size:** 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 45.6V