# TW0543CA1150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TW0543CA1150
- **Manufacturer:** TST
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tw0543ca1150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tw0543ca1150#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15mA
- **Frequency:** 48 MHz
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.033" (0.85mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.081" L x 0.065" W (2.05mm x 1.65mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V