# TW-16-09-L-D-220-080
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TW-16-09-L-D-220-080
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tw-16-09-l-d-220-080
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tw-16-09-l-d-220-080#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Length:** 0.080" (2.032mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 32
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)