# TW-14-02-S-D-224-078
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TW-14-02-S-D-224-078
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tw-14-02-s-d-224-078
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tw-14-02-s-d-224-078#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Length:** 0.078" (1.981mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 28
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)