# TW-10-04-T-D-300-160
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TW-10-04-T-D-300-160
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tw-10-04-t-d-300-160
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tw-10-04-t-d-300-160#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Tin
- **Length:** 0.160" (4.064mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)