# TW-06-09-G-S-250-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TW-06-09-G-S-250-100
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tw-06-09-g-s-250-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tw-06-09-g-s-250-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 20.0碌in (0.51碌m)
- **Length:** 0.100" (2.540mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 6
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)