# TVT14201KAKGB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TVT14201KAKGB
- **Manufacturer:** Thinking Electronics Industrial Co.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tvt14201kakgb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tvt14201kakgb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6 kA
- **Energy:** 77J
- **Features:** Thermally Protected
- **Maximum AC Volts:** 130 V
- **Maximum DC Volts:** 170 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 220 V
- **Varistor Voltage (Min):** 180 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 200 V