# TVR14301KSY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TVR14301KSY
- **Manufacturer:** Thinking Electronics Industrial Co.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tvr14301ksy
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tvr14301ksy#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.5 kA
- **Energy:** 78J
- **Maximum AC Volts:** 195 V
- **Maximum DC Volts:** 250 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 330 V
- **Varistor Voltage (Min):** 270 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 300 V