# TVM2G5R5M991R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TVM2G5R5M991R
- **Manufacturer:** Thinking Electronics Industrial Co.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tvm2g5r5m991r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tvm2g5r5m991r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 990 pF @ 1 MHz
- **Current:** 40 A
- **Energy:** 0.1J
- **Maximum DC Volts:** 5.5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 12 V
- **Varistor Voltage (Min):** 8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 10 V