# TVM1G180M120R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TVM1G180M120R
- **Manufacturer:** Thinking Electronics Industrial Co.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tvm1g180m120r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tvm1g180m120r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 12 pF @ 1 MHz
- **Current:** 2 A
- **Energy:** 0.03J
- **Maximum DC Volts:** 18 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 28 V
- **Varistor Voltage (Min):** 22 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 25 V