# TVM0B080M231RY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TVM0B080M231RY
- **Manufacturer:** Thinking Electronics Industrial Co.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tvm0b080m231ry
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tvm0b080m231ry#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 230 pF @ 1 kHz
- **Current:** 10 A
- **Energy:** 0.05J
- **Maximum AC Volts:** 4 V
- **Maximum DC Volts:** 5.5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 9.6 V
- **Varistor Voltage (Min):** 6.4 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 8 V