# TV15C6V0J-HF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TV15C6V0J-HF
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tv15c6v0j-hf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tv15c6v0j-hf#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 145.63A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 10.3V