# TV15C5V0JB-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TV15C5V0JB-G
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tv15c5v0jb-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tv15c5v0jb-g#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 163.04A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 9.2V