# TV15C260JB-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TV15C260JB-G
- **Manufacturer:** Comchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tv15c260jb-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tv15c260jb-g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/1-/16/641-1603-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 35.63A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-214AB (SMC)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 42.1V