# TV06B600J-HF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TV06B600J-HF
- **Manufacturer:** Comchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tv06b600j-hf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tv06b600j-hf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/1-/20/641-2009-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 6.2A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 600W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-214AA (SMB)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 96.8V