# TUW10J10RE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TUW10J10RE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tuw10j10re
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tuw10j10re#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±400ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%