# TUC-120-AKA-010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TUC-120-AKA-010
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Time Delay Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tuc-120-aka-010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tuc-120-aka-010#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 250VAC/24VDC
- **Delay Time:** 0.1 Sec ~ 10 Sec
- **Function:** On-Delay
- **Mounting Type:** Socketable
- **Relay Type:** Mechanical Relay
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)