# TTGF-TA10M-TR-B/TA10B-TB-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TTGF-TA10M-TR-B/TA10B-TB-B
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ttgf-ta10m-tr-b-ta10b-tb-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ttgf-ta10m-tr-b-ta10b-tb-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Standard V)
- **Circuit:** DPST-NC
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC)
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 125 V