# TT-SMDC-16.000-16-TR-NS1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TT-SMDC-16.000-16-TR-NS1
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tt-smdc-16-000-16-tr-ns1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tt-smdc-16-000-16-tr-ns1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±50ppm
- **Height:** 0.146" (3.70mm)
- **Load Capacitance:** 16pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)