# TSX-3225 40.00M-C0AAAAU40REB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSX-3225 40.00M-C0AAAAU40REB
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsx-3225-40-00m-c0aaaau40reb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsx-3225-40-00m-c0aaaau40reb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 40 MHz
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)