# TSX-3225 32.0000MF16X-B6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSX-3225 32.0000MF16X-B6
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsx-3225-32-0000mf16x-b6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsx-3225-32-0000mf16x-b6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 16pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)