# TSPC-30S2-232
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSPC-30S2-232
- **Manufacturer:** Senix Corporation
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tspc-30s2-232
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tspc-30s2-232#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** No Indicator
- **Ingress Protection:** IP68 NEMA 4X, IP68 NEMA 6P
- **Material:** Stainless Steel
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Output Type:** Analog Current and Voltage, NPN/PNP
- **Sensing Distance:** 35.827" (910mm)
- **Sensor Type:** Ultrasonic
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 30V