# TSP15U100S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSP15U100S
- **Manufacturer:** Taiwan Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsp15u100s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsp15u100s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/01/-T/1801-TSP15U100SDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-277A (SMPC)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 700 mV @ 15 A