# TSP-L-0150-103-3%-RLU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSP-L-0150-103-3%-RLU
- **Manufacturer:** Spectra Symbol
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsp-l-0150-103-3-rlu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsp-l-0150-103-3-rlu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Flexible Membrane - Linear
- **For Measuring:** Linear Position
- **Linear Range:** 0 ~ 150.00mm (0 ~ 5.91")
- **Linearity:** ±3%
- **Mounting Type:** Custom
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 50°C
- **Output:** Resistive
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistance Tolerance:** ±20%