# TSMV-H50HM50ST5C-74.1758M-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSMV-H50HM50ST5C-74.1758M-TR
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsmv-h50hm50st5c-74-1758m-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsmv-h50hm50st5c-74-1758m-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Absolute Pull Range (APR):** ±100ppm
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 50mA
- **Frequency:** 74.1758 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 5V