Part Number: TSM9W-3.1CG-260-B Manufacturer: E-Switch Category: Switches Subcategory: Tactile Switches Product URL: https://distyparts.com/product/tsm9w-3-1cg-260-b RFQ URL: https://distyparts.com/product/tsm9w-3-1cg-260-b#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/EG/60/85/EG6085DKR-ND.pdf Summary: TSM9W-3.1CG-260-B is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by E-Switch and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: TSM9W-3.1CG-260-B is a tactile switches from E-Switch. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actuator Height off PCB, Vertical: 3.10mm Actuator Orientation: Top Actuated Actuator Type: Standard Circuit: SPST-NO Contact Rating @ Voltage: 0.05A @ 12VDC Features: Washable Illumination: Non-Illuminated Mounting Type: Surface Mount Operating Force: 260gf Operating Temperature: -20°C ~ 70°C Outline: 6.30mm x 6.20mm Switch Function: Off-Mom Termination Style: Gull Wing Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/e-switch Category Page: https://distyparts.com/category/switches/tactile-switches Canonical URL: https://distyparts.com/product/tsm9w-3-1cg-260-b