# TSM75-H50GM33SN-66.666667M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSM75-H50GM33SN-66.666667M
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsm75-h50gm33sn-66-666667m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsm75-h50gm33sn-66-666667m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 30mA
- **Frequency:** 66.666667 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V