# TSM53-H50HM33SN-66.666M-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSM53-H50HM33SN-66.666M-TR
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsm53-h50hm33sn-66-666m-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsm53-h50hm33sn-66-666m-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 40mA
- **Frequency:** 66.666 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V