# TSM53-H50HM33SN-33.333M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSM53-H50HM33SN-33.333M
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsm53-h50hm33sn-33-333m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsm53-h50hm33sn-33-333m#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 40mA
- **Frequency:** 33.333 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V