# TSM53-H30HM33ST-20.000M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSM53-H30HM33ST-20.000M
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsm53-h30hm33st-20-000m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsm53-h30hm33st-20-000m#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 40mA
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V