# TSL75-H50HM18ST-32.768K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSL75-H50HM18ST-32.768K
- **Manufacturer:** Transko Electronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsl75-h50hm18st-32-768k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsl75-h50hm18st-32-768k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 200µA
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.067" (1.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V