# TSL0808RA-220K1R7-PF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSL0808RA-220K1R7-PF
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsl0808ra-220k1r7-pf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsl0808ra-220k1r7-pf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.7A
- **Current Rating (Amps):** 1.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 70mOhm Max
- **Frequency:** 10MHz
- **Height:** 0.346" (8.80mm)
- **Inductance:** 22 ÂµH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.335" Dia (8.50mm)
- **Tolerance:** Â±10%