# TSE-P-3.15A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSE-P-3.15A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tse-p-3-15a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tse-p-3-15a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus, KC, PSE/JET
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 100A
- **Current Rating (Amps):** 3.15 A
- **Fuse Type:** Cartridge, Glass
- **Melting I²t:** 9.83
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
- **Voltage Rating:** 250 V