# TSC87251G2D-24CE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSC87251G2D-24CE
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsc87251g2d-24ce
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsc87251g2d-24ce#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** C251
- **Core Size:** 8/16-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 44-VQFP (10x10)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V