# TSC-125MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSC-125MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsc-125ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsc-125ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, cULus, KC
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 100A
- **Current Rating (Amps):** 125 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Glass
- **Melting I²t:** 0.04963
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- **Voltage Rating:** 250 V