# TSA-500MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TSA-500MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tsa-500ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tsa-500ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, KC, TUV, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 35A
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Glass
- **Melting I²t:** 2.512
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
- **Voltage Rating:** 250 V