# TS63Y502KT20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TS63Y502KT20
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ts63y502kt20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ts63y502kt20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 15
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 5 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.270" x 0.197" Face (6.85mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±10%