# TS53YL101MR10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TS53YL101MR10
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ts53yl101mr10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ts53yl101mr10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%