# TS15A15B0000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TS15A15B0000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ts15a15b0000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ts15a15b0000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 15 A
- **Features:** Retention Latches (Non-Wire Side)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 15
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.295" (7.50mm)
- **Plug Wire Entry:** 270°
- **Positions Per Level:** 15
- **Termination Style:** Screw - Leaf Spring, Wire Guard
- **Type:** Plug, Female Sockets
- **Voltage:** 300 V