# TS10100F070P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TS10100F070P
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ts10100f070p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ts10100f070p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/51/14995154-EG4939-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating (Amps):** 100mA (AC/DC)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 70gf
- **Operating Temperature:** -15°C ~ 55°C
- **Pretravel:** 0.014" (0.35mm)
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V